Znów awantura o drobiazg? Zobacz jak przetrwać kłótnię z partnerem.

Zdarza się, że kłócisz się ze swoim partnerem o jakąś błahostkę? Martwi cię to i nie wiesz jak temu zapobiec? Niestety konflikty są nieuniknione, co więcej, oczyszczają atmosferę, oznaczają że nie jesteście sobie obojętni. Ważne jest jednak, by takie spięcia nie były nagminne, bo mogą być przyczyną rozpadu związku. Sprawdź, jak zachować się w takich sytuacjach.

Nie daj się ponieść frustracji
Wydaje Ci się, że łatwo powiedzieć te słowa, ale trudniej wprowadzić je w życie? Pewnie masz rację, ale warto chociaż spróbować. Kłóć się konstruktywnie. Nie krzycz, nie wypominaj zdarzeń, które nie mają związku ze sprawą. Weź kilka głębokich oddechów i postaraj się szczerze porozmawiać na temat sytuacji, w której macie odmienne poglądy.

Nie uogólniaj
Nie używaj słów „ty zawsze…”. Odnoś się do konkretnej sytuacji tak, żeby partner wiedział co masz na myśli. Uogólnianie sprawi, że nie skupicie się na najważniejszym temacie, tylko zatoczycie błędne koło, ciągle się obwiniając.

Wypowiadaj się na temat sytuacji, a nie cech partnera
Obelgi w stronę drugiej osoby mogą przerodzić się w ogromną awanturę z negatywnymi skutkami. Nikt nie lubi być przecież obrażany. Jeśli denerwuje Cię fakt, że twoja druga połówka zapomniała np. o Twoich urodzinach, zamiast mówić „jesteś okropny” czy „myślisz tylko o sobie”, powiedz „liczyłam na to, że będziesz pamiętał”. Dzięki temu Twój partner zrozumie, że źle postąpił i szybko wynagrodzi Ci swoje zachowanie.

Podejdź do sprawy z dystansem
Jeśli kłótnia dotyczy drobiazgu, zastanów się czy warto dalej w nią brnąć. Nie denerwuj się o małe rzeczy, które bardzo często nie mają większego znaczenia. Czy to, że on znowu nie odwiesił płaszcza do szafy jest na tyle poważną sprawą, żeby się o to kłócić? Porozmawiaj z nim o tym. Nie warto psuć sobie dnia kolejną awanturą.

Nie interpretuj wszystkiego po swojemu
Kobiety bardzo często opacznie rozumieją swoich partnerów. Nie wszyscy panowie mają dar do odpowiedniego „ubierania w słowa”, podobnie zresztą jak panie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do znaczenia wypowiedzianych słów – zapytaj. Wysłuchaj go. Bardzo często niedopowiedzenia rodzą kolejne konflikty.

Nie wstydź się okazywać emocji
Jeśli słowa czy zachowanie Twojego partnera Cię uraziły – powiedz mu o tym. Być może nawet nie jest świadomy tego, że coś zrobił źle.

Bardzo ważne jest to, by nawet podczas kłótni traktować partnera z szacunkiem. Pamiętajmy, że jest to osoba, z którą wiążemy swoją przyszłość i mimo odmiennych zdań, nie możemy jej ranić. Jeśli kłótnia jest już za wami, wróćcie do tematu i porozmawiajcie o nim na spokojnie. Dojdźcie do jakiegoś kompromisu. Ustalcie granice w poruszanej kwestii. Jeśli powiedzieliście sobie kilka słów za dużo – pamiętajcie o przeprosinach. Jest to bardzo ważny element, ponieważ tylko dzięki nim nie będziecie kryli w sobie urazy.

 

Zostaw komentarz