Przyczyny i sposoby zapobiegania uzależnieniu dzieci od komputera.

Uzależnienie z reguły nie jest niczym dobrym. Niezależnie od tego czy jest to alkohol, narkotyki, papierosy, czy z pozoru tak niegroźna rzecz jak telefon, gry komputerowe lub Internet. Niektórzy rodzice w pełni to akceptują, ponieważ dziecko skupione na komputerze, to dziecko, któremu nie trzeba wymyślać rozrywek, a tym samym poświęcać tak dużo uwagi. Jednak uzależnienie od komputera, tak jak i inne nałogi, niesie za sobą wiele negatywnych skutków – m.in. problemy ze zdrowiem, problemy w szkole, zanik więzi z rodziną i rówieśnikami, a także zaniedbywanie obowiązków. Dlatego jeżeli zauważasz, że Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu przy komputerze i nie jest nawet w stanie wyobrazić sobie kilku godzin bez dostępu do Internetu, a w letni dzień zamiast grać z rówieśnikami w piłkę woli spędzać czas przed monitorem, to sygnał, że potrzebna jest mu pomoc.

Dbaj o swoje relacje z dzieckiem
Dzieci, które czują, że rodzice nie poświęcają im należytej uwagi, zaczynają samodzielnie szukać sobie zajęcia. Obecnie w większości domów znajduje się komputer z dostępem do Internetu, i to właśnie na nim dziecko, znudzone brakiem zainteresowania ze strony rodziców, skupia swoją uwagę, a tym samym oddala się od nich. Aby do tego nie dopuścić, warto zadbać o dobry kontakt z dzieckiem. Przede wszystkim daj mu odczuć, że go słuchasz, bierzesz pod uwagę jego zdanie, lubisz spędzać z nim czas i że jest dla Ciebie najważniejsze. Idealnie sprawdzają się tu wspólne zabawy, gry, rozmowy i spacery.

Komputer i Internet pod kontrolą
Oczywiście nie musisz całkowicie odcinać dziecku dostępu do komputera. Spędzany przy nim czas, jak i odwiedzane przez dziecko strony internetowe powinny pozostać pod kontrolą. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w Internecie znajduje się cała masa treści, których młody człowiek nie powinien widzieć. Dobrym rozwiązaniem są programy do ochrony treści (również darmowe), dzięki którym możesz kontrolować strony, z których korzysta Twoje dziecko, a także zupełnie blokować niepożądane treści. Tego typu rozwiązania dają pewność, że Twoje dziecko odwiedza tylko zaufane witryny.

Co zamiast komputera?
Przeważnie dzieci skupiają swoją uwagę na komputerze, ponieważ nie mają innych zajęć i obowiązków. Dlatego tak ważne jest żebyś to Ty pomogła mu znaleźć inne rozrywki i zajęcia, którym poświęcać będzie swój wolny czas, a które przy okazji będą wpływały pozytywnie na jego rozwój. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się puzzle, klocki Lego lub inne zabawki edukacyjne. Innym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka na zajęcia sportowe lub do szkoły muzycznej. Kto wie? Może okaże się, że Twoje dziecko ma talent do gry w piłkę lub grania na pianinie? Testujcie i sprawdzajcie różne pomysły, zarówno Twoje, jak i dziecka, i wspólnie odkrywacie jego pasje!

Zostaw komentarz