Sprawności manualne u dziecka – pomóż mu je rozwijać!

Sprawność manualną dziecka powinno się trenować od najmłodszych lat. Odpowiedni jej poziom znacznie ułatwi dziecku start w szkole, a w miarę jej rozwoju wzrasta siła, szybkość i dokładność dziecka. Pomóż mu w tym i wspólnie ćwiczcie zręczność wykorzystując opisanie poniżej ćwiczenia.

Wycinajcie
Wycinanie pozytywnie wpływa na sprawność małych rączek. Przy ćwiczeniach tego typu należy pamiętać o tym, żeby dziecko nie miało zbyt ostrych nożyczek. Wycinanie najlepiej zacząć od najprostszych wzorów (np. linia prosta), stopniowo przechodząc do trudniejszych (koła, linie łamane). Z czasem możemy zacząć wycinać z dzieckiem różne obrazki z gazet i tworzyć z nich obrazki na kartce papieru.

Ugniatajcie i lepcie
W ćwiczeniach tego typu najlepiej sprawdza się modelina, plastelina, glina i masa solna. Zainspiruj swoje dziecko do tego, żeby ulepiło ulubione zwierzątko i zwracaj uwagę na detale, takie jak szyja, uszy, oczy. Innym ćwiczeniem rozwijającym sprawności manualne jest ugniatanie plasteliny i przyklejanie jej do określonych powierzchni – np. kwadratu, czy koła. Doskonale sprawdzi się także wałkowanie małych kawałków plasteliny lub modeliny do momentu, aż powstaną małe wałeczki i obwodzenie nimi narysowanych przedmiotów, figur i postaci. Równie dobrym rozwiązaniem jest wspólne lepienie pierogów lub smarowanie i zawijanie naleśników.
elephant-20071_1920

Malujcie
Ćwiczenia tego typu najlepiej zacząć od malowania większych powierzchni – np. zamalowywanie dużego okręgu lub całe kartki papieru. W miarę postępów możesz stopniowo uczyć dziecko, jak radzić sobie z mniejszymi elementami. Malowanie nie tylko kształtuje sprawność manualną dziecka, ale też rozwija jego wyobraźnię i talent plastyczny.

Piszcie
Naukę pisania najlepiej rozpocząć od pisania po śladzie. Staraj się uczyć i zachęcaj dziecko do tego, żeby w trakcie pisania pojedynczych liter nie odrywało ręki od kartki. Przydatne przy nauce pisania są również takie ćwiczenia, jak rysowanie szlaczków i wzorów, obrysowywanie szablonów rozmaitych figur geometrycznych, a także kopiowanie różnych konturów i kształtów przy użyciu kalki.

Nawlekajcie
Nawlekanie koralików, makaronu czy guzików na sznurek to doskonałe ćwiczenie, które poza rękami doskonali także koordynację wzrokowo-ruchową dziecka. Podobną zabawa jest także tzw. wyszywanie bez igły, czyli przewlekanie sznureczków przez otwory. Tego nie może zabraknąć na waszej liście zabaw!

Grajcie na gitarze, pianinie i innych instrumentach
Gra na jakimkolwiek instrumencie doskonale rozwija sprawności manualne i rozwija w dziecku talent muzyczny. Zabawą na profesjonalnym instrumencie zaciekawią się raczej starsze dzieci. Młodszym z kolei z pewnością przypadną do gustu dostępne na rynku zabawki-instrumenty, których zadaniem jest rozwijanie zdolności manualnych i talentu muzycznego u najmłodszych.
Do listy ćwiczeń mających na celu rozwój sprawności manualnej dziecka dopisać możemy także układanie na kartkach papieru kompozycji z rozmaitych materiałów (gazet, wełny, suchych liści), zabawy z rzucaniem piłki do celu, łączenie kropek lub kresek tworzących najpierw proste, a z czasem bardziej skomplikowane wzory, czy uzupełnianie rysunków o brakujące elementy.

O tym warto pamiętać:
Czas trwania nauki powinien być dostosowany do wieku i umiejętności Twojego dziecka.
Pomagaj dziecku poprzez pokazywanie lub lekkie prowadzenie ręki
Mobilizuj dziecko i chwal za dobrze wykonane zadanie.
Pamiętaj o tym, że ćwiczenia powinny być dla dziecka radosną zabawą, do której zawsze chętnie powraca, a nie przykrym obowiązkiem.
Pamiętaj o tym, że dzieci szybko się nudzą i trudno skupić im się na jednym ćwiczeniu przez dłuższy czas. Wybieraj więc takie zadania, które nie będą dla dziecka zbyt trudne i zmieniaj je co jakiś czas dla urozmaicenia ćwiczeń.

Zostaw komentarz