Sposoby, które ułatwią Ci prasowanie

Większość ludzi nie lubi prasować. Trzeba przyznać, że stanie, przekładanie i składanie ubrań jest dosyć męczące, ale zdarzają się i tacy, którzy twierdzą, że prasowanie ich odpręża i relaksuje. Przedstawiamy kilka metod, dzięki którym może nie dołączysz do grona osób, które to lubią, ale nie będziesz też podchodzić do tego jak do najgorszego obowiązku pod słońcem.

Uważnie rozwieszaj pranie
Już samo rozwieszenie prania wpływa na komfort jego prasowania. I tak – jeżeli ubrania suszymy na świeżym powietrzu, warto ograniczyć ilość klamerek, ponieważ pozostawione przez nie ślady z reguły ciężko jest wyprasować. Prasowanie będzie znacznie przyjemniejsze, jeżeli pranie rozwiesimy w taki sposób, że szwy pokrywają się ze sznurkiem lub szczebelkiem suszarki, dzięki czemu nie pozostawi on śladów na ubraniu, a to również oznacza mniej pracy!

Przed prasowaniem posegreguj ubrania
To sposób, który również pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Oczywiście nie mówimy tutaj o segregowaniu kolorami, ale ubranie posegregować możemy np. pod względem temperatury żelazka, dzięki czemu w trakcie jednego prasowania nie będzie konieczności zmieniania kilka razy temperatury żelazka, a tym samym czekania, aż się nagrzeje lub ochłodzi.

Wilgoć ułatwia prasowanie
Żelazka nie bez powodu wyposażone są w zraszacz – wilgoć znacznie ułatwia prasowanie mocno pogniecionych materiałów. Pamiętajmy jednak o tym, że ubrania – w szczególności kolorowe – źle znoszą takie punktowe zraszanie i ich kolory tracą intensywność. Dobrym rozwiązaniem jest więc prasowanie lekko wilgotnych ubrań, które nie do końca wyschły na suszarce.

Czarne na lewej, kolorowe na prawej!
Okazuje się, że strona prasowania ma znaczenie nie tylko ze względu na rodzaj tkaniny, ale także na kolor ubrania, dlatego też czarne, granatowe i inne ubrania w ciemnych barwach najlepiej prasować na lewej stronie – dzięki temu kolor zachowa swoją intensywność.

Jak prasować jeansy
Wiele osób uważa, że jeansów się nie prasuje i wystarczy je tylko od czasu do czasu wyprać. Jest jednak grupa osób, którym wszelkie zagięcia przeszkadzają i przed założeniem prasują jeansy. Jeżeli należysz do te grupy, przed kolejnym prasowaniem spróbuj skropić spodnie wodą i na 20-30 minut włóż do zamrażalnika. Po upływie określonego czasu jeansy wyjmij z zamrażalnika i wyprasuj. To naprawdę działa i co więcej, sprawdza się także w przypadku lnu!

Wełna – prasować czy nie?
Z wełnianymi ubraniami jest tak jak z jeansami – część osób je prasuje, inni z tego rezygnują w obawie przed uszkodzeniem tkaniny. Niekiedy jednak prasowanie jest nieuniknione. Jak zrobić to bezpiecznie? Prasuj wełniane ubrania przez wilgotną ściereczkę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że materiał nie zostanie uszkodzony.

Zostaw komentarz