Jak skutecznie usunąć plamy z dywanu?

 

Jeszcze kilka lat temu podstawową funkcją dywanów było ogrzewanie podłogi. Dziś funkcja te zeszła na dalszy plan, a dywany pełnią są ozdobą i jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Dywan będzie piękną ozdobą, pod warunkiem, że jest czysty, zadbany i utrzymany w jak najlepszym stanie. Niestety, ze względu na swoje położenie, dywany narażone są na zniszczenia i zabrudzenia, najczęściej w postaci plam. Podpowiadamy jak skutecznie je usunąć.

Zmywamy plamy – podstawowe zasady:
1. Za pozbywanie się plamy zabieramy się tak szybko, jak to tylko możliwe.
2. Nie szorujemy dywanu, ponieważ tym samym wcieramy w niego niepożądany płyn. Pozbywanie się plam najlepiej rozpocząć od osuszenia dywanu czystą ściereczką lub papierowym ręcznikiem, tak żeby wchłonął jak najwięcej cieczy.
3. Plamy czyść zawsze w kierunku – od jej krawędzi ku środkowi.
4. Z większością plam poradzi sobie sama woda lub woda z płynem do naczyń. Są jednak plamy (np. z wina, kawy, tłuszczu), z którymi woda sobie nie poradzi, ale inne środki już tak… Poznaj je!

vacuum-cleaner-657719_1920

Tłuszcz:
Na tłuste plamy najlepiej działa mąką lub talk. Wystarczy jednym z tych specyfików posypać zabrudzone miejsce i pozostawić na 24 godziny, a po ich upływie odkurzyć dywan. Innym sposobem jest przykrycie plamy grubym ręcznikiem i wyprasowanie miejsca z tłustą plamą – pod wpływem temperatury tłuszcz zostanie wchłonięty w ręcznik. Możesz spróbować też delikatnie zdrapać z włókien dywanu część zabrudzenia, a pozostałość zmyć wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli mimo tego plama pozostanie na dywanie, pomocne może okazać się wytarcie jej delikatnym roztworem amoniaku i wody.

Kolorowe napoje i soki owocowe:
Zgodnie z podstawowymi zasadami pozbywania się plam – najpierw przyłóż do dywanu papierowy ręcznik lub czystą ściereczkę i pozbądź się nadmiaru płynu, zanim wsiąknie on w dywan. Pozostałą plamę spróbuj wytrzeć za pomocą łagodnego roztworu z amoniaku i wody, a następnie łagodnego roztworu z octu i wody. Zabrudzone miejsce wytrzyj do sucha i… po plamie nie powinno zostać ani śladu!

Kawa i herbata:
W przypadku plam tego typu najlepiej sprawdzi się roztwór z denaturatu i octu zmieszany w proporcji 1:1. Przygotowanym roztworem nasącz czystą ściereczkę i dociskaj do plamy do momentu, aż ta zniknie. Na sam koniec przetrzyj to miejsce zimną wodą. Jeżeli nie masz w domu denaturatu i octu, plamę z kawy lub herbaty zmyj po prostu przy pomocy wody i mydła.

Ketchup:
Pozbywanie się plam z ketchupu rozpocznij od zdrapania go z dywanu przy pomocy łyżki, a następnie zetrzyj ją łagodnym detergentem i wytrzyj do sucha.

Buraki:
W przypadku plam z buraków pomocny okaże się sok z cytryny lub soda oczyszczona. Nasącz gąbkę wybranym środkiem i przykładaj do plamy do momentu jej zniknięcia. Jeżeli plama jest duża, a gąbka cała ubrudzona – zmień ją. Zmywanie plamy brudną gąbką tylko ją powiększy sprawi, że usunięcie jej będzie jeszcze trudniejsze.

Guma do żucia:
Tutaj najlepiej sprawdzą się kostki lodu. Ułóż je na gumie i poczekaj aż stwardnieje na tyle, że zacznie się kurczyć. Następnie palcami rozkrusz dokładni gumę, a dywan odkurz.

Krew:
Plamę z krwi rozcieńcz przy pomocy ciepłej wody i zbierz jej nadmiar za pomocą papierowego ręcznika lub czystej ściereczki. Następnie zmyj ją przy pomocy roztworu wody i płynu do mycia naczyń. Jeżeli mimo to plama nadal zostaje widoczna, wypróbuj łagodny roztwór wody z amoniakiem, a następnie wytrzyj do sucha. Jeżeli plama krwi jest świeża, do jej zmycia używaj zimnej wody, a czyszczenie rozpocznij od zebrania jej nadmiaru, aby większa jej ilość nie wsiąknęła we włókna dywanu.

Atrament:
Na plamy z atramentu doskonale działa lakier do włosów. Spryskaj nim plamę i pozostaw do wyschnięcia. Następnie przy pomocy roztworu octu i wody delikatnie wyszczotkuj zabrudzone włókna dywanu.

Wino:
Przy plamach z wina idealnie sprawdza się woda gazowana, którą należy polać zabrudzone miejsce, a następnie, przy pomocy suchej ściereczki lub ręcznika papierowego wysuszyć miejsce, w którym powstała plama.

Wosk:
Jednym ze sposobów jest położenie na plamie bibuły lub złożonej na kilka razy kartki papieru i przeprasowanie jej gorącym żelazkiem. Wysoka temperatura sprawi, że wosk zacznie się topić i wsiąkać w bibułę lub papier. Innym sposobem jest, tak jak w przypadku gumy do żucia, umieszczenie na wosku kilku kostek lodu i odczekanie aż ten stwardnieje. Następnie zmrożony wosk wystarczy skruszyć i pozostałości usunąć przy pomocy odkurzacza.

Błoto:
Jeżeli plamy z błota są świeże, najlepiej poczekać aż wyschną. Proces ten można przyspieszyć przy pomocy soli – posyp nią zabrudzone miejsce, a ta wchłonie wilgoć. Kiedy plamy z błota wyschną, wystarczy dokładnie odkurzyć dywan.

Zostaw komentarz